Moje zainteresowania koncentrują się na pszczołach. Zwierzęta te są niesamowicie pożyteczne, zorganizowane i inteligentne. Chociaż są małe i w codziennym życiu prawie niezauważalne. Dlatego pracowitości możemy się uczyć od nich my, ludzie. Stąd pszczoły tak bardzo mnie intrygują od pewnego czasu.
Kilka lat temu odkryłem filozofię hodowli pszczół według Brata Adama. Od tamtej pory pszczoły Buckfast stały się podstawą w mojej pasiece.
Posiadam odpowiednie wykształcenie zootechniczne i przyrodnicze oraz praktykę w zakresie hodowli zwierząt gospodarczych i cały czas kształcę się w zakresie chowu i hodowli zwierząt. Prowadzę też badania i doświadczenia naukowe.
Grzegorz Pawluk
Skąd mam matki pszczele?
Matki reprodukcyjne wytypowane do hodowli z nich matek użytkowych pochodzą od wybitnych selekcjonerów z całej Europy. Podstawową pszczołą na mojej pasiece jest pszczoła Buckfast.
Prace hodowlane
Od dłuższego czasu prowadzę prace hodowlane na pszczole Buckfast. Większość lini Buckfast to moje linie, zarejestrowane w Europejskim Stowarzyszeniu Buckfast. Prace hodowlane oparte są na grupach testowych i selekcji na cechy użytkowe oraz odporność na roztocza Varroa i inne pszczele dolegliwości.
Pasieka pawluk.net.pl współpracuje z Instytutem Zootechniki i Rybactwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.
Trutowisko Buckfast
Od 2017 roku przy pracach hodowlanych korzystamy z trutowisk Buckfast GDEB.
Charakterystyka matek pszczelich
- bardzo dobra miodność;
- zrównoważony rozwój rodziny pszczelej;
- dobra zimowla pszczół;
- dobre wyszukiwanie pożytków pszczelich;
- VSH, Vr, AGT w zależności od linii;
- niektóre linie są ponadprzeciętnie odporne na nosemozę i działalność pasożyta Varroa;
- znikoma rojliwością;
Odpowiednio dobrane matki pszczele do terenu, na którym działa pasieka, stanowią podstawę sukcesu, każdemu klientowi doradzę w doborze matek pszczelich.
Moi Klienci
Zapraszam do zapoznania się z moją stroną, do odwiedzania jej oraz do kontaktu ze mną. Proponuję także, aby zapoznać się z ofertą na matki pszczele w 2025 r. i do składania zamówień.
Przypomnę, że matki pszczele z mojej pasieki wysyłane są nie tylko na teren Polski. Moją pracę hodowlaną docenili też klienci z wielu miejsc na świecie.
Matki z niemieckich trutowisk Buckfast
Matki pszczele z mojej pasieki wywożę na trutowiska do Niemiec oraz Austrii. Stronami ojcowskimi na tych trutowiskach są pszczoły Buckfast.
Pragnę dodać, że pasieka jest pod kontrolą Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łosicach.
W roku 2025 dostępne są matki pszczele Buckfas – linie Elgon, Primorska, OldBuckfast, Meda, Anatolica, Vulcan, Maratonka, Harribo (VSH Dr. Harbo), oraz Matki pszczele krainka po reproduktorach z Instytutu Celle oraz własnej selekcji i krainki Hinderhofer. Pełna oferta pod zakładką Sklep: Sprzedaż matek pszczelich Buckfast i Kraińskie – kup matki pszczele – Matki pszczele Grzegorz Pawluk
Pasieka pawluk.net.pl Grzegorz Pawluk to zespół specjalistów
Grzegorz Pawluk – właściciel pasieki, posiadam wykształcenie wyższe z zakresu zootechniki i nauk przyrodniczych, biorę udział w badaniach naukowych i posiadam publikacje z zakresu pszczelarstwa, specjalizuję się w selekcji pszczół, jestem specjalistą w zakresie hodowli zwierząt gospodarczych. Kontakt grzegorz@pawluk.net.pl tel. +48 664 174 833
Adam Knapiuk – kierownik pasieki pawluk.net.pl, odpowiedzialny za kontakt z klientem i sprzedaż matek pszczelich, specjalizuje się w hodowli matek pszczelich. Posiada wyższe wykształcenie z zakresu rolnictwa i cały czas dokształca się z zakresu hodowli zwierząt na poziomie uniwersyteckim. Kontakt adam@pawluk.net.pl, telefon +48 694 800 220
Dodatkowo w pasiece pracuje Jurek K., odpowiedzialny za obsługę techniczną oraz pomaga mój tata Krzysztof Pawluk.
Pasieka pawluk.net.pl Grzegorz Pawluk to historia sięgająca IX wieku..
Pasieka pawluk.net.pl Grzegorz Pawluk zlokalizowana jest w miejscowości Platerów. Nazwa miejscowości pojawiła się dopiero w 1907 roku wraz z stacją kolejową pobudowaną w tej lokalizacji. W tych okolicach znajdowało się bardzo dużo pasiek, dlatego początkowa nazwa miejscowości Platerów to Pasieka. Do dnia dzisiejszego w herbie gminy Platerów znajdują się trzy pszczoły. Sięgając historii mojej rodziny zarówno po stronie mojej mamy dużą pasiekę posiadał mój pradziadek Bolesław Zając (Pasieka na pszczole Mellifera). Pszczołami na mniejszą skalę zajmował się też mój dziadek oraz ojciec. Jedne z pierwszych pszczół będących krzyżówkami pszczoły ciemnej ( prawdopodobnie Apis mellifera mellifera) i pszczoły żółtej pojawiły się w mojej okolicy w granicach 1980 roku.