Moje zainteresowania koncentrują się na pszczołach. Zwierzęta te są niesamowicie pożyteczne, zorganizowane i inteligentne. Chociaż są małe i w codziennym życiu prawie niezauważalne. Dlatego pracowitości możemy się uczyć od nich my, ludzie. Stąd pszczoły tak bardzo mnie intrygują od pewnego czasu.

Kilka lat temu odkryłem filozofię hodowli pszczół według Brata Adama. Od tamtej pory pszczoły Buckfast stały się podstawą w mojej pasiece.

Posiadam odpowiednie wykształcenie przyrodnicze i praktykę w zakresie hodowli zwierząt gospodarczych oraz cały czas kształcę się w zakresie chowu i hodowli zwierząt. Prowadzę też badania i doświadczenia naukowe.

Grzegorz Pawluk

Skąd mam matki pszczele?

Matki reprodukcyjne wytypowane do hodowli z nich matek użytkowych pochodzą od wybitnych selekcjonerów z całej Europy. Podstawową pszczołą na mojej pasiece jest pszczoła Buckfast.

Prace hodowlane

Od dłuższego czasu prowadzę prace hodowlane na pszczole Buckfast. Większość lini Buckfast to moje linie, zarejestrowane w Europejskim Stowarzyszeniu Buckfast. Prace hodowlane oparte są na grupach testowych i selekcji na cechy użytkowe oraz odporność na roztocza Varroa i inne pszczele dolegliwości.

Pasieka pawluk.net.pl współpracuje z Instytutem Zootechniki i Rybactwa Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

Trutowisko Buckfast

Od 3 lat przy pracach hodowlanych korzystamy z trutowisk Buckfast GDEB.

Charakterystyka matek pszczelich

  • bardzo dobra miodność;
  • zrównoważony rozwój rodziny pszczelej;
  • dobra zimowla pszczół;
  • dobre wyszukiwanie pożytków pszczelich;
  • VSH, Vr, AGT w zależności od linii;
  • niektóre linie są ponadprzeciętnie odporne na nosemozę i działalność pasożyta Varroa;
  • znikoma rojliwością;

Odpowiednio dobrane matki pszczele do terenu, na którym działa pasieka, stanowią podstawę sukcesu, każdemu klientowi doradzę w doborze matek pszczelich.

Moi Klienci

Zapraszam do zapoznania się z moją stroną, do odwiedzania jej oraz do kontaktu ze mną. Proponuję także, aby zapoznać się z ofertą na matki pszczele w 2023 r. i do składania zamówień.

Przypomnę, że matki pszczele z mojej pasieki wysyłane są nie tylko na teren Polski. Moją pracę hodowlaną docenili też klienci z wielu miejsc na świecie.

Matki z niemieckich trutowisk Buckfast

Matki pszczele z mojej pasieki wywożę na trutowiska do Niemiec oraz Austrii. Stronami ojcowskimi na tych trutowiskach są pszczoły Buckfast.

Pragnę dodać, że pasieka jest pod kontrolą Powiatowego Lekarza Weterynarii w Łosicach.

W roku 2023 dostępne są matki pszczele Buckfas – linie Elgon, Primorska, Sahariensis, Meda, Anatolica, Iberiensis oraz Matki pszczele krainka po reproduktorach z  Instytutu Celle.